onsdag, januar 18, 2012

اخبار زوز از افغانستان و جهان

جبههء ملی افغانستان: با وجود مخالفت ها، برای تغییر نظام تلاش می کنیم
اعضای جبههء ملی افغانستان
02.11.1390
جبهه ملی افغانستان می گوید با وجود مخالفت های شدید حکومت افغانستان به تلاش هایش جهت تغییر نظام سیاسی در کشور ادامه می دهد.جبهه ملی
افغانستان که در ترکیب آن چهره های سیاسی مخالف حکومت افغانستان شامل اند، می گویند که نظام فعلی نمی تواند مشکلات مردم این کشور را حل بسازد.احمد ضیا مسعود رییس جبهه ملی به روز یکشنبه با شماری از اعضای این جبهه در یک نشست خبری به رسانه ها گفت، می خواهد در مورد تغییر نظام در کشور با حکومت افغانستان مذاکره نماید.« نظام فعلی یک نظام قابل قبول نیست، ما طرفدار یک ساختار غیر متمرکز هستیم که قدرت سیاسی باید تقسیم شود و در این راستا ما حاضر و آماده هستیم که با حاکمیت فعلی مذاکره نماییم، ما از راه زور و فشار گپ نمی زنیم و این دلیل را نمی آوریم که تا آخر ما از یک ساختار غیر منطقی دفاع می نماییم.هیچ وقت نباید در مقابل منطق تحولات سیاسی و اجتماعی با عصبانیت برخورد صورت گیرد و یقین داریم که مبارزه ی ما تا آخر ادامه پیدا می کند و ما انشاالله به هدف خود می رسیم.»اعضای این جبهه همچنان گفتند، تغییر نظام سیاسی در کشور خواست آنها نه، بکله خواست مردم افغانستان می باشد و آنها پشتیبانی خود را از مردم افغانستان اعلان می نمایند.جبهه ملی در حالی روی تغییر نظام سیاسی در کشور تاکید می نماید که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در مراسم آغاز سال جدید تقنینی شورای ملی مخالفت شدید خود را با این موضوع ابراز کرد:« می خواهم تاکید نمایم که افغانستان آزمایشگاه سیاسی، لابراتوار سیاسی بیگانه گان نیست که در هر چند سال یک بار نظام و یا ساختار سیاسی جدید دیگر را در آن به آزمایش بگذارند، با بسیار قاطعیت بگویم که ما هرگز اجازه نخواهیم داد تا رویای خطرات یک آزمایش سیاسی دیگر در کشور به واقعیت بپیوندد ، نظام جمهوری افغانستان بر اساس اراده و خواست مردم افغانستان است و تامین حاکمیت مردم به اساس نظام مردم سالار و مشارکتی و رعایت اصول و عدالت اجتماعی بوجود آمده است.»رییس جمهور کشور بدین باور است که افغانستان در ده سال آینده نیز به یک نظام ریاستی یا نظام متمرکز نیاز دارد.در همین حال شماری از آگاهان امور می گویند، اگر در شرایط کنونی نظام سیاسی افغانستان تغییر نماید، این کشور با تهدید های جدی روبرو خواهد شد.این در حالیست که چند روز پیش شماری از اعضای جبهه ملی و تعدادی از اعضای کانگریس امریکا در یک نشست در برلین گردهم آمدند و به اساس گزارش ها، روی تغییر نظام در افغانستان صحبت هایی را انجام داده اند.سفارت امریکا در کابل به دنبال برگزاری این نشست اعلام کرد که امریکا هیچ گونه مداخله در مسایل سیاسی افغانستان نداشته و به اساس قانون اساسی افغانستان، از یک افغانستان متحد حمایت می نماید.
خرم: از گفتگو با طالبان جزیات مختصر به حکومت افغانستان ارایه میشود
عبدالکریم خرم رییس دفتر حامد کرزی رییس جمهور افغانستان
30.10.1390
بعد از سال ها دفاع و طرفداری از این که گویا مذاکره یگانه راه ختم جنگ در افغانستان است، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان بزودی ضرورت خواهد داشت تا تصمیم بگیرد که آیا می خواهد در پدیدارشدن یک روند دیپلوماتیک که به گفته یکی از مشاورین بلند پایه اش توسط ایالات متحده امریکا و طالبان در حاشیه قرار گرفته، شرکت نماید یا خیر.کریم خرم رییس دفتر رییس جمهور کرزی به روز پنجشنبه و یک روز بعد از آن که پاکستان از سفر مارک گراسمن نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان ممانعت کرد، در یک مصاحبه ای با روزنامه نیویارک تایمز گفت، مقامات افغان راجع به گفتگوهای قطر معلومات کامل ندارند و نگرانی وجود دارد که مبادا طالبان با ایالات متحده امریکا یک معامله مخفی انجام بدهند.آقای خرم گفت:« امریکایی ها از گفتگوها به ما مختصراً معلومات می دهند، اما تفصیل و جزیات این گفتگو ها را نمی دانیم. ما وضاحت بیشتر تقاضا داریم. ما می خواستیم دفتر طالبان در افغانستان باشد و اگر در افغانستان نه، در عربستان سعودی یا ترکیه باید می بود. اما اگر طالبان و امریکا به قطر خوش هستند، و اگر مذاکره در قطر به ختم جنگ و به ختم کشتن افغان ها بانجامد، در آن صورت ما هم با قطر خوش هستیم.»رییس دفتر آقای کرزی به روزنامه نیویارک تایمز گفت:« ما فکر می کنیم اگر گفتگوها به رهبری افغان ها صورت نگیرد، روند مذاکره نتیجه نخواهد داشت. ما از این نگرانی داریم که مبادا در روند مذاکره، معامله مخفی صورت بگیرد.»کریم خرم گفت:« ما این نگرانی ها را در جریان مذاکرات با مارک گراسمن نماینده خاص امریکا به کابل در میان خواهیم گذاشت.»این اظهارات آقای خرم در دومین روز حملات پی در پی طالبان در قندهار صورت می گیرد که در نتیجه آن هفت فرد ملکی بشمول دو طفل کشته شدند و هشت نفر دیگر زخمی گردیدند.قرار بود که مارک گراسمن نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان به روز چهارشنبه به پاکستان برود، ولی این سفر وی فسخ گردید و به عوض به کشور هند رفت که از قبل در برنامه سفرش نبود.ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت، گراسمن در هفته آینده همچنان به قطر می رود و هدف همه این مذاکرات تمرکز روی حمایت این کشورها از روند مذاکرات صلح در افغانستان می باشد
یک عضو شورای ولایتی قندهار به قتل رسید
28.10.1390
مردان مسلح ناشناس، یک رهبر قومی را در ولایت قندهار به قتل رسانده اند. بر اساس گزارش ها، محمد نعیم آغا دیروز سه شنبه در جریان ادای نماز در داخل مسجد، توسط مردان مسلح به قتل رسید.حوالی صبح بود و مردان مسلح نخست به مسجدی در ولایت قندهار داخل شدند و سپس محمد نعیم آغا را در جریان ادای نماز به قتل رساندند.دفتر والی قندهار با پخش اعلامیهء گفته که محمد نعیم آغا از ولسوالی دند قندهار در شورای ولایتی نماینده گی می کرد و همواره از حامیانش می خواست تا با طالبان یکجا نشوند.تا حالا مسوولیت ترور این بزرگ قومی را کسی یا گروهی به عهده نگرفته اما طالبان در گذشته، همواره شخصیت های طرفدار حکومت رییس جمهور کرزی را هدف قرار داده اند.دفتر والی قندهار این قتل را یک عمل غیر اسلامی و غیر انسانی خوانده و گفته است که محمد نعیم آغا برای آوردن صلح و ثبات در قندهار تا حد اکثر تلاش کرد و به همین خاطر هدف حمله دشمن قرار گرفت.گفته می شود که در میان باشنده های ولایت قندهار، محمد نعیم آغا از حمایت زیادی برخوردار بود و همواره به مردم می گفت تا با دولت مرکزی همکار باشند.این نخستین بار نیست که چنین حادثه در ولایت قندهار صورت می گیرد. هفته گذشته در نتیجه یک حمله انتحاری، ولسوال پنجوایی همین ولایت با دو تن از فرزندان و دو محافظش کشته شده بود.حاجی فضل الدین آغا در منطقه میان ولسوالی پنجوایی و شهر قندهار هدف حمله یک انتحار کننده قرار گرفت.زادگاه رییس جمهور افغانستان که نخستین تحریک طالبان هم از همانجا آغاز شد، در سال های گذشته شاهد تحرکات گسترده مخالفین مسلح دولت افغانستان بوده است.شماری از آگاهان و همچنان باشنده های ولایت قندهار از قتل چهره های با نفوذ در این ولایت ابراز نگرانی می کنند.محمد اکرم خاکریزوال قوماندان سابق امنیه ولایت قندهار، احمد ولی کرزی رییس شورای ولایتی قندهار و برادر رییس جمهور افغانستان، خان محمد مجاهد قوماندان امنیه سابق این ولایت، حاجی فضل الدین آغا ولسوال پنجوایی و اکنون محمد نعیم آغا عضو شورای ولایتی قندهار، از چهره های سرشناسی اند که در سال های اخیر در نتیجه حملات مخالفین مسلح دولت افغانستان در ولایت قندهار کشته شده اند.
هر طیارهء غیر مجاز در فضای پاکستان سقوط داده خواهد شد»
27.10.1390
خانم هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا در ماه جاری در جریان یک صحبت تیلفونی با خانم حنا ربانی کهر با تاکید بر خطوط سرخ ادارهء رییس جمهور اوباما در امر مبارزهء تروریزم گفت، کشورش حق خود می داند، بر هرکس در هر نقطهء از جهان که منافع امریکا را با تهدید مواجه سازد، حمله کند. حنا ربانی کهر در پاسخ به هیلاری کلنتن با اظهار اینکه خط سرخ پاکستان تخلف از تمامیت ارضی آن کشورست، گفت؛ هر طیارهء غیر مجاز در فضای پاکستان سقوط داده خواهد شد. مقامات امریکایی صحبت اخیر وزرای خارجهء امریکا و پاکستان را نخستین صحبت به لهجهء شدید دانسته اند. این وضعیت سطح خرابی روابط بین دو کشور را بعد از یک حملهء هوایی ناتو در منطقهء مهمند ایجنسی نشان می دهد که در اثر آن 24 نظامی پاکستانی کشته شدند. حکومت امریکا از مارک گروسمن نمایندهء خاص آن کشور برای پاکستان و افغانستان خواسته بود، در جریان مسافرتش به منطقه به اسلام آباد نیز سفر کند، اما مقامات پاکستانی در پاسخ گفته اند که از سفر مارک گروسمن به کشور شان خوش نمی باشند. مقامات ارشد ادارهء رییس جمهوراوباما می گویند، از بین بردن شبکهء القاعده و تامین مصوونیت تاسیسات اتمی پاکستان، اساس منافع امریکا و پاکستان را تشکیل می دهد و در آن تغیری نیامده است. یک مقام ارشد امریکایی که با در نظرداشت حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده است می گوید، امریکا و پاکستان که زمانی در جنگ برضد تروریزم متحدان نزدیک هم شمرده می شدند، با هم اتحاد ستراتیژیکی داشتند که بعضاً با معامله های توام با خدعه و فریب همراه بود. به گفتهء این مقام اینک آن ها به عوض آن و به فکر اتخاذ یک راه عادی جدیدی اند که بر اساس واقع بینی استوار باشد. یک مقام ارشد نظامی پاکستان می گوید، امریکا و پاکستان زمانی با هم روابط وسیع و خوب داشتند. اما کشته شدن 24 نظامی پاکستانی به زودی فراموش نخواهد شد. به گفتهء وی کشته شدن دو پاکستانی توسط یک کارمند سی، آی، ای در لاهور و کشته شدن اسامه بن لادن در ماه می سال 2011 در شهر ایبت آباد یک توهین بزرگ برای پاکستان بوده است. در آن زمان آدمیرال مایک مولن لوی درستیز سابق امریکا نیز گفته بود که ادارهء استخبارات پاکستان (ISI) از شبکهء حقانی حمایت می کند. به گفته این مقام ارشد نظامی پاکستانی، امریکا و پاکستان در چگونگی شیوهء اجرا کار ها باید تغییرات قابل ملاحظهء را وارد کنند. رییس جمهور امریکا بارک اوباما زیر فشار داخلی قرار دارد تا به پاکستان بفهماند که رهبر جهان کیست. امریکا می خواهد، جنگ را در افغانستان خاتمه بخشد، اما به خاطر سیاست دو روی پاکستان حوصله اش به سر رسیده است. مقامات امریکایی به این باورند که به خاطر پاکستان است که خروج سربازان امریکایی از افغانستان به سرعت پیش نمی رود.